Niełatwo zachęcić dzieci do zainteresowania się historią. W 100- lecie odzyskania niepodległości przez Polskę zaplanowano w naszym przedszkolu cykl spotkań, uroczystości, konkursów i wycieczek, które przybliżą dzieciom dzieje Polski. Przybliżanie dzieciom historii rozpoczęliśmy 18 września 2018r. od poznania historii naszego miasta. Tego dnia Pani dr Bożena Bensz wraz z uczennicami odwiedziła dzieci przedszkolne z oddziału przy ul. Opawskiej 19.    

Dzieci dowiedziały się skąd wzięła się nazwa miasta, że były różne okresy w historii Baborowa powodujące , iż niełatwo się żyło w tamtych czasach. Mieszkańcy Baborowa ciągle się zmieniali, nadchodziły wojny, pożary, choroby, które zmniejszały liczbę mieszkańców. Kwitł przemysł, rozwijało się rzemiosło, uprawiano warzywa i owoce.

             Pani Bożena swoją opowieść o historii Baborowa wzbogaciła wystawą historycznych eksponatów pokazując dzieciom: żelazko z duszą, lampę naftową, szkolną tabliczkę, bardzo starą książkę oraz ówczesny ubiór kobiecy. W skład dawnego stroju śląskiego wchodziły mazelonka- spódnica, jakla-żakiet, szatka-chusta i fartuch. Prelegentka zaprosiła dzieci do pracowni historycznej w szkole, gdzie będą mogły zobaczyć więcej eksponatów.

           Dzieci wysłuchały również wykonania 2 pieśni w języku gwarowym” Psem tam Sulkowskom wejś” i „Kozaka bych tancowała” oraz piosenki patriotyczne pt. „Wojenko, wojenko” ;” Płynie Wisła płynie”; „Rozkwitają pąki”; ”Jak długo w sercach naszych” w wykonaniu starszych uczennic Neli i Joasi.

                Współcześnie, zdarza się, że dorośli zapominają o historii, ojczyźnie, własnych korzeniach. Zatem warto się zastanowić jak w ten ogromny, a zarazem mały świat wprowadzić najmłodsze pokolenia. Wpajając im miłość i tolerancję dla wszystkich nie zapominamy o miłości do własnej Ojczyzny. Chcemy otworzyć dziecięce serca i umysły na kraj ojczysty i ludzi w nim żyjących.

                         Dziękuje Pani dr Bożenie Bensz za poświęcony czas i przedstawienie dzieciom przeszłości poprzez przybliżenie im wielu ciekawych zdarzeń z życia i historii naszego miasta.

Bożena Lenartowicz

 
22065364
22261992